LINUX WINDOWS PAYLAŞILAN DOSYLARA NASIL ERİŞİRİM?

Windows üzerinde share (paylaştığınız) dosyalara, Linux üzerinden erişmek için farklı ama basit bir yol izlemeniz gerekiyor. Piyasada bir çok Linux dağıtımı ve sürümü bulunmakta olduğundan görsel arayüz farklılık gösterecektir fakat temelde yapılan iş benzerdir. Ben örneğimi Oracle Linux 7 üzerinden göstereceğim.

Linux’tan Windows üzerindeki dosyalara nasıl erişilir ?

Ön gereksinim olarak tabi ki, gerekli yetkileri verilmiş ve paylaşıma açılmış bir klasör ve makinalarınız aynı network üzerinde olmak zorunda. (firewall ile ilgili düzenleme gerekebilir)

Herhangi bir klasör açılır, açılan pencerenin sol altında yer alan “Connect to Server” seçilir. veya “Place” veya “Files” menüsü altında yer alan “Connect to Server” seçilir.

” Connect to Server” pencere açılır ve “Server Address” kısmına smb://dosyalarınOlduğuMakinaAdi yazılır. Sağ altta yer alan “Connect” e tıklanır.

Windows Bilgisayar adı kullanıcı adı nasıl öğrenilir ? Buraya Tıklayın

SMB - Windows Dosyalara Erişme
SMB – Windows Dosyalara Erişme

Username kısmına: Windows kullanıcı adı girilir. Şifre kısmına oturum şifresi verilir.

Windows Bilgisayar adı kullanıcı adı nasıl öğrenilir ? Buraya Tıklayın

SMB - Windows Dosyalara Erişme
SMB – Windows Dosyalara Erişme

Paylaşılan dosyalara artık “Network” Penceresinden erişilebilir.

SMB nedir ?

SMB (Server Message Block); makinalar arasında (istemci-sunucu veya sunucu-sunucu veya istemci-istemci) dosya paylaşmak gibi veri iletişimi için kullanılan bir protokoldür. Bu makalede Windows üzerindeki dosyalara Linux’tan erişmek için faydalanılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *